Rozmiar: 14944 bajtów

STRASSER

 

 

Pochodzenie: Morawy (obecnie Republika Czeska) z krzyżówki gołębi florentyńskich, garłaczy i gołębi polnych. Do Niemiec sprowadzony około 1875 roku.

 

Wrażenie ogólne: Duży, masywny, szeroki, stosunkowo krótki, niskiej postawy.

 

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Gładka, duża, szeroka, dobrze zaokrąglona, czoło wysokie.

Oczy:

Czerwone do pomarańczowoczerwonych.

Brwi:

Wąskie, u czerwonych i żółtych jasnocieliste, u pozostałych zgodne z ubarwieniem.

Dziób:

Średniej długości i mocny; czarny u czarnych i niebieskich, koloru rogowego do czarnego u czerwonopłowych i grochowych czerwonopłowych; rogowy z ciemną muszką u niebieskopłowych i grochowych niebieskopłowych; jasnorogowy u żółtopłowych i grochowych żółtopłowych; jasnocielisty u czerwonych i żółtych. Woskówki dobrze rozwinięte, ale nie grube.

Szyja:

Średniej długości, mocna, pełna przy ramionach. Podgardle dobrze wykrojone.

Pierś:

Bardzo szeroka i głęboka, dobrze wysklepiona i zaokrąglona.

Plecy:

Szerokie, stosunkowo krótkie, lekko opadające.

Skrzydła:

Mocne, stosunkowo krótkie, spoczywające na ogonie.

Ogon:

Dość szeroki, tworzy jedną linię z plecami, troszkę dłuższy od skrzydeł.

Nogi:

Krótkie, mocne, nieopierzone, pazurki w kolorze dzioba.

Upierzenie:

Dobrze rozwinięte, niezbyt luźne i miękkie, pióra szerokie, lecz niezbyt długie.

Rodzaje kolorów:

 

Niebieski bez pasów, niebieski z czarnymi pasami, czarny, czerwony, żółty; niebieski, czarny, czerwony i żółty z białymi pasami lub biało łuskowaty; grochowy niebieski, czerwonopłowy, żółtopłowy, niebieskopłowe; niebieskopłowy z czarnymi pasami lub bez pasów, czerwonopłowy i żółtopłowy z pasami lub bez pasów.


Kolor i rysunek:

 

Niebieski w jasnym odcieniu u samców, u samic nieco ciemniejszy, lotki ciemniejsze; czarny, czerwony i żółty intensywny i lśniący; niebieskie i niebieskopłowe z białymi pasami lub biało łuskowate mają lotki, (jeśli skrzydła są zamknięte) i sterówki w ogonie o jednakowym zabarwieniu, a łuski i białe pasy czarno oblamowane od strony ogona. U gołębi jasnoniebieskich z białymi pasami i biało łuskowatych jasne są lotki i pas na ogonie; pasy na skrzydłach i łuski bez oblamowania (delikatne szare oblamowanie dopuszczalne). Łuski możliwie czyste i równomiernie rozłożone na tarczach skrzydeł. U odmiany czarnej, czerwonej i żółtej gołębie z białymi pasami i oblamowanymi piórami na tarczach skrzydeł występują lustra na lotkach i ogonie, lub są oblamowane (jednolicie kolorowe nie są błędem). Pióra na tarczach z czarnym oblamowaniem powinny być białe, u gołębi z czerwonym i żółtym oblamowaniem jasne i wszystkie końce piór na pokrywach skrzydłowych muszą być oblamowane.

Upierzenie jest białe, z wyjątkiem ogona, upierzenia głowy z średniej wielkości śliniakiem, skrzydeł, pleców i pokrycia ogona. Dopuszcza się bardzo mało kolorowych piór w okolicach stawu piętowego (spodnie).

 

Duże błędy:

Za mały i lekki, wąska i długa figura; długie pióra; wysoka postawa; upierzone nogi, długi ogon, obwisłe skrzydła, odkryte plecy, spiczasta, nietypowa głowa, żółte oczy lub zielonkowata tęczówka, gruba lub czerwona brew, u czerwonych i żółtych mocno przydymiony dziób; białe lotki lub sterówki, biały klin (z wyjątkiem gołębi z białymi pasami, białymi łuskami i oblamowanymi piórami), białe plecy, kolorowe plamy na piersi lub brzuchu; za dużo koloru na udach, za duży śliniak lub warkocz w tylnej części szyi, nieczyste, niejednolite, lub pozbawione blasku kolory, bardzo miękkie pióra.

 

Uwagi do oceny:

Budowa figury (szerokość piersi i jej głębokość, szerokość pleców, krótkość korpusu, ułożenie korpusu) – głowa (kształt oraz kolor oczu, brwi i dzioba) – kolor – rysunek (także pasy, grochowość, łuskowatość).

 

 

 

Grupa I Uformowane

Obrączka numer 10

Wydanie 2007