WIEDEŃSKI

LOTNY

Rozmiar: 14803 bajtów

 

 

 

 

 

Pochodzenie:

Wyhodowany w Indiach. Od 1700 roku hodowany w Wiedniu, jako gołąb lotny. Od około 1900 roku hodowany jako gołąb wystawowy.

Wrażenie ogólne:

Smukły, wysoko uniesiony, wysoko stojący, o kanciastej głowie.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Podłużna, wąska, górna część głowy płaska, z wszystkich stron kanciasta, czoło ukośnie przebiegające, w kącie rozwartym do dzioba.

Oczy:

Duże, blisko pokrywy czaszki usytuowane i przy dziobie, mleczno białe z odcieniem jasnego błękitu, źrenica mała.

Brew:

Gładka, szeroka, niebieska do czarnej. Przy czerwonych i żółtych koloru cielistego do czerwonego.

Dziób:

Średnio długi, cienki, poziomo wstawiony, przecięcie dzioba równolegle do płytki głowy przebiega pod oczyma. Kolor dzioba czarny, przy wszystkich czerwonych i żółtych koloru cielistego do rogowego. Woskówki słabo rozwinięte.

Szyja:

Długa, cienka, noszona pionowo, dobrze wykrojone podgardle.

Pierś:

Wąska, nie wysunięta do przodu.

Plecy:

Wąskie, opadające.

Skrzydła:

Długie, wąskie, łopatki troszkę odstające, na ogonie spoczywające.

Ogon:

Wąski, ukośnie opadający w jednej linii z plecami, jednak nie dotykający podłoża.

Nogi:

Długie, cienkie, wąsko i prosto obok siebie stojące, uda dobrze opierzone, skoki nieopierzone; przy jasno bocianowatych i niebieskich występują z krótkimi papuciami. Kolor pazurków taki sam jak dzioba.

Upierzenie:

Wąskie, mocno przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

Niebieski, ciemnobociani, jasnobociani; bocianie w kolorach: czarnym, czerwonym, żółtym; Kibic, niebieskie, czarne, czerwone, żółte. Roszeniowo pstre, czarne, czerwone, żółte.


Kolor i rysunek:

Niebieskie: podstawowy kolor niebieski, głowa ciemno niebieska, tarcze skrzydeł czysto niebieskie z wąskimi czarnymi pasami i z poprzeczną wstęgą na końcu ogona; kolor szyi chrząszczowo-zielona, połyskująca ( u samic dozwolona ciemniejsza barwa tarczy skrzydeł).

Duże błędy: miedziany nalot na szyi, jasna głowa, jasne plecy, jasny brzuch, zakopcony kolor, za szerokie albo za mało ostre pasy.

Ciemno-bocianie: głowa, mały stanik i szyja czarno-niebieska, szyja z mocno fioletowo-zielonym połyskiem, do tego czysto białe kropki. Brzuch i uda białe. Tarcze skrzydeł siwo niebieskie i ładnie białawo wymieszane, czarne pasy, ogon niebieski z czarną wstęgą poprzeczną na końcu.

Duże błędy: łuskowate tarcze skrzydeł, inny niż w kolorze białym brzuch.

Jasno-bocianie: podstawowy kolor biały, lotki i koniec ogona niebiesko-siwy, bocianie ubarwienie oraz czysto biały ogon.

Duże błędy: występowanie pasów, barwne pióra na głowie i szyi, białe lotki, poprzerywany pas na ogonie, nie czysta barwa na ogonie.

Barwne bociany: podstawowa barwa biała, głowa, mały stanik, ogon, lotki i możliwie mocno barwne końcówki lotek.

Duże błędy: kolorowe pióra na szyi, brzuchu i udach, białe lotki.

Pokrywające dwubarwne: głowa, mały stanik, ogon i skrzydła barwne, pozostałe upierzenie (szyja, pierś, brzuch i plecy) białe.

Duże błędy: nie równomierny rysunek, białe pióra pomiędzy barwnymi albo odwrotnie, matowy kolor.

Kibic - czajki: pierś, brzuch i uda białe, pozostałe upierzenie kolorowe. Rysunek musi być wysoko na piersi, na wysokości skrzydeł odcięty.

Duże błędy: nierównomierny rysunek, barwne pióra na brzuchu i udach, całkowicie ciemny dziób przy czerwonych i żółtych.

Roszeniowo - pstre: białe pióra znajdują się na przedniej części tarczy skrzydeł (róża na skrzydłach) oraz uformowana plama w środku ramion, dokładnie w środku ramion "V", uformowana plama może brakować na barkach - ramionach. Pozostałe upierzenie kolor intensywny.

Duże błędy: za mały lub za słaby rysunek na skrzydłach.

Duże błędy:

Przy wszystkich odmianach barwnych.

Gruba figura budowy, pozioma postawa, za głęboko ustawiony, krótka, za gruba albo źle wycięta szyja (żyła); opuszczone skrzydła; za mało wyrazista głowa; strome czoło, bardzo płaskie czoło; za krótki, gruby albo opuszczony w dół dziób; czerwone żyłki na tęczówce, zły kolor brwi i dzioba.

Uwagi do oceny:

Kształt głowy - ustawienie dzioba - ustawienie figury – postawa - kształt szyi – kolor – rysunek - ogólny wygląd.

 

 

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7 (8)

Wydanie 2001